Ски влекът "Заека", който е на Витоша, не работи вече от осем години, защото вследствие на буря са изтръгнати финалните четири стълба, заедно с части от скалата, което не позволява възстановяването им на същото място.
Премиерът Бойко Борисов обаче се разпореди на последното за годината правителствено заседание финансовото министерство да отпусне пари за ремонта, за да има къде "децата да карат ски през ваканцията".
Министърът на спорта Красен Кралев има грижата лифтът да започне отново да работи.
От стенограмата на заседанието става ясно, че той обяснява нуждата да се направи цялостен технически анализ на състоянието на съоръжението, както и прединвестиционното проучване, на база на което да се актуализира Планът за управление на Природен парк "Витоша".
Според Борисов пък едва ли еколозите ще са против възстановяването на влекача "Заека", защото казусът съвсем не е като този с втората кабинка на Банско, която в крайна сметка ще стане факт, въпреки протестите на еколозите.
Той смята, ако няма държавно предприятие, което да стопанисва "Заека", съоръжението може да мине под опеката на общината или пък на пресветното министерство и "така децата да се обучават по програми, да ходят да карат ски и да ползват тази природа на Витоша".
"Ето, сега по празниците, в София децата вместо да отидат да карат ски – нямаме съоръжения", критикува той.
А за втората кабинка на Банско Борисов обяснява: "Спорът има ли нужда, няма ли или какво мисли правителството или членове на правителството по темата – с днешното решение категорично казваме, че това правителство е за спешно и бързо изграждане на втори лифт. Планът за управление на Пирин, този план е започнат, трябва да се довърши, днес ние го довършваме. В този план няма нищо, което касае строителство, няма керемиди, няма тухли, няма хотели, няма сгради, няма каквото и да било. И специално тук се обръщам към екоорганизациите, че всяко инвестиционно намерение, което ще се прилага в Пирин, минава на екологична оценка, оценка на съвместимост и всички необходими и указани в закона действия. Сиреч, не може да се направи една колиба, не хотел – една колиба, без да мине съответната процедура по екологичното законодателство".
След гневната реакция на вицето му Валери Симеонов заради протакането на вземането на решение за същото това съоръжение, военният министър Красимир Каракачанов пък коментира, че днес кабинетът е показал на обществото, че коалицията не само е единна, но и си изпълнява програмата.
Според Симеонов втората кабинка в зимния ни курорт е една изключително наболяла тема, свързана с очаквания не само на Пиринския край, но и на цялата общественост.
"До момента България изключително изостава с изграждането на съоръжения, свързани с планински туризъм. Все пак искам да припомня, че в този момент, когато отвън на жълтите павета има около 50-60 човека еколози, пътят за Гърция е блокиран от над 1500 човека от Банско. Всъщност тези митинги са само една малка част от тези три - четири хиляди човека – най-големият митинг, който е от чакащи да се качат и да се възползват от възможността да се спуснат по нашите чудесни писти в ски зона Банско. Така че, ако протестите са епизодични и са свързани със заседание на Министерския съвет, чакащите, основно чужденци, които трупат негативи за нашата родина, са в пъти повече", мотивира се той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Шефът на „Роснефт“: Затварянето на Ормуз е опит да се измени енергийният пазар в полза на САЩ
Технологичната Marvell и производителят на електроника Flex са новите членове на S&P 500
Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Ким Чен Ун обеща да ускори създаването на севернокорейски ядрен флот
Буря с градушка и силен вятър връхлетя Монтана (+ВИДЕО)
Йотова: Най-отговорната ни мисия е да оставим мирен свят на децата си
Благословия от Вселената за 4 зодии на 7 юни
Пламна зеленчуковата борса в Бургас
Съдята ощетил брутално ЦСКА срещу Лудогорец вече няма да свири в Първа лига
Левски започва да плаши, уреди трети трансфер
Никола Цолов с точка от спринта в състезание без драми
ЦСКА пред голяма сделка, взима без пари национал на България
Байерн вади 60 млн.евро за блян на Компани
Лудогорец ще има нов треньор, голямо име идва в Разград
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
Димитър Гърдев за взрива на дрон в Румъния: Опасността е реална
Коста Стоянов: Няма как кмета на Варна да не е знаел за случващото се в "Баба Алино"
Три торнада удариха едновременно Литва при брутална буря
Премахват незаконната ограда на селището в Баба Алино пред погледа на земеделския министър
Ваня Стефанова: Очаквам решителни действия ако се потвърди престъпна дейност в Баба Алино
Румен Христов: Първите стъпки на правителството са леко колебливи
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx